STUPAVA SI UCTILA OSOBNOSŤ MAXA REINHARDTA. POMENOVALA PO ŇOM PRIESTOR PRI SYNAGÓGE.  Slávnosť pomenovania Námestia Maxa Reinhardta sa konala 24.októbra 2018, pri príležitosti vedeckej konferencie o Maxovi Reinhardtovi.

Prítomní boli primátor mesta Stupava, veľvyslanci Rakúska, Spolkovej republiky Nemecko a Izraela, profesor Miloš Mistrík a ostatní vzácni hostia a účastníci konferencie.
Znalcom divadelného umenia netreba Maxa Reinhardta predstavovať. Málokto z nich však vie, že jeho rodinné korene siahajú do Stupavy, kde býval jeho otec a predkovia. Rovnako aj máloktorí Stupavčania tušia, kto bol Max Reinhardt. Pochádzal zo stupavskej židovskej rodiny Goldmannovcov. Priezvisko si zmenil v roku 1904, na začiatku svojej divadelnej kariéry.

Max Reinhardt (1873 - 1943) patril medzi najvýznamnejších divadelných režisérov 20. storočia. Všetky európske noviny pravidelne informovali o premiérach aj skúškach divadelných hier pod jeho režijným vedením. Pre divákov a odbornú verejnosť bol zárukou nevšedného umeleckého zážitku a kvality. Slávny režisér pôsobil v nemeckom kultúrnom okruhu, vlastnil a riadil veľké divadlá vo Viedni a Berlíne. Dôraz kládol hlavne na herecký prejav, sám obdarený veľkou fantáziou a talentom vedel vyprovokovať hercov k veľkým výkonom. V divadelnej technike začal dôsledne využívať otáčavé javisko a kruhový horizont, ale hlavne, novým spôsobom osvetľoval javisko. Zrušil staré rampové osvetlenie a zaviedol reflektory, v ktorých využíval aj farebné svetlá. Jeho ďalšou novinkou bolo časté využívanie hudby na umocnenie zážitku z predstavenia. Novými technickými prostriedkami napĺňal svoju myšlienku: „Divadlo bez skutočnosti znamená pre mňa práve tak málo ako skutočnosť bez sna. A divadlo – to sú predsa len uskutočnené sny.“

Podľa novinovej správy sa ešte v roku 1932 nachádzalo v stupavskej synagóge sedadlo s číslom 102, ktoré patrilo Filipovi Goldmannovi, starému otcovi Maxa Reinhardta. Na stupavskom židovskom cintoríne bol v tom čase udržiavaný  hrob Maxovej starej mamy Charlotty Goldmannovej, rodenej Kuglerovej.

Na fotografii zľava: J.E. Joachim Bleicker (Veľvyslanectvo Spolkovej republiky Nemecko), profesor Juraj Stern, primátor mesta Stupava Roman Maroš a J.E. Helfried Carl (Rakúske veľvyslanectvo).

Foto: Oles Cheresko (archív JEWROPE)

Vytvorené: 12. 11. 2018
Posledná aktualizácia: 13. 11. 2018 8:23