CIVILNÁ OCHRANA OBYVATEĽSTVA

CIVILNÁ OCHRANA OBYVATEĽSTVA 1 Vážení spoluobčania, po dvoch rokoch pandémie všetci čelíme ďalšej smutnej realite – vojne v susednej krajine. Logicky máme strach, neistotu a obavy z budúcnosti.

Protiplynové a protitlakové kryty sa v minulosti budovali len vo veľkých mestách, aj to s obmedzenou kapacitou.

Mesto Stupava nikdy takýto kryt nemalo. Máme sklad civilnej ochrany, kde sú uložené prostriedky osobnej ochrany obyvateľstva a ďalšie vybavenie. Máme vypracované plány na núdzové zásobovanie obyvateľstva, pohotovostnú zdravotnú starostlivosť a ďalšie operatívne riešenia služieb na zaistenie základných životných potrieb.

Riadenie a koncepcia rozvoja civilnej ochrany patrí pod ministerstvo vnútra, obce sú spolupracujúcim subjektom. Do civilnej ochrany sa od roku 1998 neinvestovali zo strany štátu ani obcí v podstate žiadne prostriedky.

Mesto Stupava má zadefinovanú koncepciu civilnej ochrany na základe zákona o civilnej ochrane, vrátane ukrytia obyvateľstva v prípade núdze. Úkryty sú určené v pivničných a suterénnych priestoroch v rodinných domoch, bytových domoch, verejných budovách a budovách právnických osôb. To znamená, že ako úkryty by sa v prípade potreby používali aj pivničné priestory škôl, škôlok, MKIC, mestského úradu a ďalších verejných budov v meste.

Mesto má takisto zadefinované rozsiahle pivničné a suterénne priestory vo vlastníctve fyzických a právnických osôb, ktoré by sa využívali ako úkryty pre obyvateľov. Je to kombinácia verejných aj súkromných priestorov, ktoré by slúžili ako úkryt.

V súčasnosti očakávame zasadnutia krízových štábov, inštrukcie od štátnych úradov či bezpečnostných zložiek a sme pripravený posilniť všetky úseky civilnej ochrany.

Milí Stupavčania, nikto z nás pred pár dňami netušil, že budeme riešiť otázky krytov a civilnú ochranu. Je to však nová realita, s ktorou sa musíme všetci vyrovnať. Dôležité je nepodliehať zbytočnej panike.

Slovensko je členským štátom NATO a má garantovanú kolektívnu ochranu svojho územia.

Vytvorené: 3. 3. 2022
Posledná aktualizácia: 3. 3. 2022 10:56