DOBROVOĽNÍ HASIČI OSLÁVILI 140. VÝROČIE ZALOŽENIA

HASIčIDobrovoľný hasičský zbor v Stupave oslávil nedávno 140. výročie svojho založenia. V roku 1880 dostal gróf Károlyi, ktorý vlastnil pozemky v okolí, nariadené od stoličného úradu v Prešporku založiť dobrovoľný hasičský zbor.

Ten mal pomôcť prechádzať škodám pri veľkých a častých požiaroch v našej obci. Takto vznikol 16. mája toho roku Dobrovoľný hasičský zbor v Stupave, do ktorého sa získalo náborom 50 členov. Prvé hasičské depo bol malý domček na mieste dnešného Mestského úradu, v roku 1909 bolo postavený nový hasičský sklad na Marcheggskej ulici a nakoniec v roku 1952 získal Požiarny zbor bývalý pánsky dom grófa, v ktorom sídli dodnes. Hasičskú techniku poháňali v úvode činnosti kone, ktoré prepožičiavali v prípade požiaru miestni sedliaci. Prvým motorizovaným vozidlom bola Tatra, ktorú obec zakúpila v roku 1940 za 26 000 korún. K hasičskému zboru pribudla v roku 1948 aj tradičná dychová hudba, hasičské zábavy sa tak stali jedny z najobľúbenejších. Viac o histórii stupavského Dobrovoľného hasičského zboru Hasiči Stupava sa dozviete v júnovom vydaní Stupavských novín.

Vytvorené: 22. 5. 2020
Posledná aktualizácia: 22. 5. 2020 14:10