EKOCENTRUM SME S PARTNERMI PROJEKTU 3E MORAVA NATURE SLÁVNOSTNE POKRSTILI A ZAJTRA OTVÁRA SVOJE BRÁNY PRE VEREJNOSŤ 1 Vo štvrtok 8. septembra 2022 sme spolu s partnermi projektu a spolupracovníkmi slávnostne pokrstili Ekocentrum Stupava v rekonštruovanej budove tzv. Krupičkovho domu v Malom parku.

Ekocentrum bolo vybudované z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu Interreg AT-SK a projektu 3E Morava Nature. Partnermi projektu boli okrem mesta Stupava: BROZ-Bratislavské regionálne ochranárske združenie, Mesto Gbely, Mestská časť Bratislava- Devínska Nová Ves, Trnavský samosprávny kraj , NÖ.Regional.GmbH, Hohenau an der March, Weinivertel Tourismus, WUK Werkstätten-und Kulturhaus Ekoturizmus March-Auen a Marchfeld. Úzku spoluprácu sme mali aj s Ekocentrom Marchegg. Po príhovoroch, poliatím sadeničky tisu vodou zo Stupavského potoka pokrstili Ekocentrum primátor mesta Peter Novisedlák, župan BSK Juraj Droba, starosta mesta Marchegg Gernot Haupt a Sylvia Hysek, NÖ Regional, Hauptregion Weinviertel. Všetci zúčastnení popriali Ekocentru úspešnú činnosť.

Hlavnou činnosťou Ekocentra bude environmentálna výchova, ochrana prírodného bohatstva či spolupráca subjektov pôsobiacich v oblasti životného prostredia. Interiér ponúkne priestory pre rôzne tematické semináre, stretnutia či workshopy, chýbať nebudú ani tvorivé dielne. Poschodie bude slúžiť ako výstavný priestor či priestor pre premietania a diskusie. Na prízemí je sprístupnená geologická expozícia, hravé aj vzdelávacie aktivity pre deti, postupne bude budovaná knižnica. Rovnako tu nájdu návštevníci informácie o prírodných či turistických bodoch v okolí, informačné materiály či plánované aktivity u nás v Ekocentre alebo okolí.

Exteriér je venovaný senzorickej záhrade, kde najmenší návštevníci môžu naplno prežiť čas vonku aj prostredníctvom hmatu, zraku, sluchu či čuchu. Nechýbajú ani pestovateľské záhony, ktoré sú určené pre aktivity s deťmi zo základných či materských škôl alebo pre verejnosť počas permakultúrnych workshopov. Priestor skeletu obnovného skleníka bude slúžiť ako oddychová zóna alebo čitáreň. Súčasťou Ekocentra je aj náučný chodník, ktorý návštevníkov oboznámi nielen s históriou záhrad, skleníka či budovy Ekocentra, ale aj so vzácnymi lokalitami v tesnej blízkosti Stupavy.

Otváracie hodiny Ekocentrum Stupava:

streda: 10.00 - 17.00

sobota: 10.00 - 17.00

kontakt: Hlavná 9C, 90031 Stupava, ekocentrum@stupava.sk, 0917/760 559

Zároveň vás pozývame na otvorenie pre verejnosť, ktoré sa uskutoční už zajtra 10. septembra 2022 od 10:00.

Aktuálne informácie nájdete na FB alebo IG @ekocentrumstupava

Vytvorené: 9. 9. 2022