MESTO SI UCTILO PAMIATKU VOJNOVÝCH OBETÍ

MESTO SI UCTILO PAMIATKU VOJNOVÝCH OBETÍ Pietna spomienka sa uskutočnila dnes 11. novembra 2020 na Námestí Sv. Trojice pri pamätníku padlých Stupavčanov v prvej svetovej vojne.

Po úvodnom príhovore primátora mesta postupne položili k pomníku vence z červených makov zástupcovia mesta Stupavy, Jednoty dôchodcov a Klubu seniorov Pohoda, Červeného kríža a ZO Slovenských protifašistických bojovníkov. Žiaľ, vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu a s ňou súvisiace opatrenia, sa dnešnej pietnej spomienky mohli zúčastniť len v obmedzenom počte.

Deň vojnových veteránov, nazývaný aj ako Deň červených makov, je pamätným dňom venovaným pamiatke vojnových veteránov. Ľudia na celom svete si ho pripomínajú práve 11. novembra.

Tento pamätný deň symbolizuje červený mak. Vojenský chirurg John McCrae vyjadroval svoje pocity, ktoré prežíval pri každodennej práci, vo veršoch. Časť z jeho poémy Na flámskych poliach si pripomíname každý rok.

„Na poliach flámskych kvitnú maky divé, rad za radom lemujú biele kríže clivé. Tu ležíme. My už však nevstaneme, a je to možno zdanie, že včera ešte žili sme a teraz len ticho ležíme na tejto flámskej pláni. Len divé maky červené ďalej rastú na poliach flámskych.“

Vážme si mier, v ktorom môžeme dnes žiť a nikdy nezabudnime na hrdinstvo tých, ktorí nám tento stav zabezpečili.

Vytvorené: 11. 11. 2020
Posledná aktualizácia: 11. 11. 2020 16:19