MNOŽSVO VYPRODUKOVANÉHO ODPADU ZA ROK 2021 V STUPAVE

MNOŽSVO  VYPRODUKOVANÉHO  ODPADU  ZA  ROK  2021  V  STUPAVE 1 Miera triedenia komunálneho odpadu za rok 2021 bola 34,88 %
Mesto Stupava ako aj ostatné mestá a obce každoročne vyhodnocuje množstvo vyprodukovaného odpadu vo svojom katastrálnom území.

Stupava sa dlhodobo snaží systematicky vyvíjať rôzne aktivity v rámci odpadového hospodárstva - obstaráva a rozmiestňuje nádoby na triedený zber plastov, skla, papiera, kompostovacie zásobníky na biologicky rozložiteľný odpad do domácností, mesto vybudovalo a zabezpečuje prevádzku zberného dvora a rôzne iné aktivity, ktorých cieľom je zvyšovanie separácie a znižovanie zmesového komunálneho odpadu. Ten sa však musí likvidovať - ukladať na skládku, ktorá je pre životné prostredie to najhoršie možné riešenie.

Množstvo vyseparovaného odpadu sa zvýšilo v rámci jednotlivých položiek – napr. sklo o cca 23 ton, papier o cca 28 ton, plasty o cca 12 ton v porovnaní s rokom 2020.

Podarilo sa nám aj podstatne znížiť množstvo zmesového komunálneho odpadu. Množstvo vyzbieraného komunálneho zmesového odpadu klesol o cca 111t ako v predchádzajúcom roku 2020 a taktiež aj objemný odpad a drobný stavebný odpad o cca 17 ton.

Miera vytriedenia komunálnych odpadov v zmysle § 4 ods. 6 zákona č. 329/2018 z. z. o poplatkoch za uloženie odpadov a o zmene a doplnení zákona č. 587/2004 z. z.
o environmentálnom fonde a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov Vám oznamujeme,  že Mesto STUPAVA dosiahla v roku 2021 úroveň vytriedenia komunálnych odpadov 34,88 %. V zmysle výpočtu podľa prílohy č. 2 k zákonu č. 329/2018
z. z. je poplatok za uloženie odpadu na skládku odpadov: 22,00 eur/t.

Napriek zvýšeniu triedenia odpadu a zníženie produkcie komunálneho odpadu sa Mesto Stupava pohybuje v miere separácie 30-40 %, čo v praxi znamená, že poplatok za skládkovanie bude vyšší ako  v  roku 2020.

Verím, že i naďalej budeme zvyšovať mieru vytriedenia a predchádzať vzniku odpadov.

Vytvorené: 14. 3. 2022
Posledná aktualizácia: 14. 3. 2022 13:40