SAMOSPRÁVY UPOZORŇUJÚ NA HROZIACI KOLAPS COVID AUTOMATU

SAMOSPRÁVY UPOZORŇUJÚ NA HROZIACI KOLAPS COVID AUTOMATU Aktuálne platný covid automat (plán, ako postupovať v pandémii, aké opatrenia kedy prijímať a kedy ich uvoľňovať) zaradil okres Malacky do tzv. bordovej zóny.

Pre náš okres z toho okrem iného vyplýva, že pri ceste do práce je povinnosťou mať negatívny test, starý maximálne 7 dní. Samosprávy pripomínajú, že testovanie má zabezpečiť ministerstvo zdravotníctva. Odmietajú preto suplovať úlohu štátu a upozorňujú na hroziaci kolaps covid automatu.

Možností testovania v regióne je veľmi málo. Dve stabilné odberné miesta v Malackách a dve v Stupave nedokážu pokryť potreby 70-tisícového okresu. Tejto téme sa dnes venovalo aj rokovanie Klubu starostov a primátorov okresu Malacky. Reprezentanti samospráv skonštatovali, že povinnosť obyvateľov absolvovať test raz za 7 dní sa takmer nedá zabezpečiť. „Nálada medzi starostami nie je dobrá. Nepovažujeme za seriózne, aby sa štát zbavoval svojej zodpovednosti k odberovým miestam, ktorých je nedostatok. Starostovia už teraz pomáhajú so zabezpečením testovania rodičov, aby sa vôbec mohla spustiť výučba v školách. Dôrazne vyzývame ministra zdravotníctva, aby vytvoril podmienky pre obyvateľov, ktorí sa pre neschopnosť vlády nemôžu dostať k testovaniu do práce,“ skonštatoval predseda Klubu primátorov a starostov okresu Malacky Boris Soukup.

Starostovia a primátori verejne pripomínajú, že zriaďovanie stálych odberných miest je v kompetencii štátu a zároveň vyzývajú ministerstvo zdravotníctva, aby bezodkladne rozšírilo počet stálych odberných miest v obciach regiónu. „So starostami sme sa jednoznačne zhodli, že štát do dnešného dňa nezabezpečil odberové miesta, ktoré by kapacitne dostatočne pokryli záujem o testovanie obyvateľov okresu. Už dnes sú kompletne obsadené všetky termíny a reálne hrozí, že obyvatelia nebudú môcť naplniť povinnosť danú štátom, čiže po najbližšom víkende nebudú mať v ruke požadovaný povinný test do práce. Skolabuje tak celý systém covid automatu,“ povedal po rokovaní Klubu primátor Malaciek Juraj Říha. Ak by primátor v sobotu nezasiahol a nezabezpečil v réžii mesta otestovanie vodičov autobusov, od pondelka by v okrese Malacky skolabovala verejná doprava medzi regiónom a Bratislavou.

Spoločné vyhlásenie Klubu starostov a primátorov okresu Malacky

Príloha