SLADKÁ ARÓMA KVETU LÁSKY V STUPAVE

SLADKÁ ARÓMA KVETU LÁSKY V STUPAVE Primátor mesta Peter Novisedlák privítal včera 25. októbra 2021 na pôde Mestského úradu v Stupave veľvyslanca Slovenskej republiky v bulharskej Sofii Manuela Korčeka.

Na znak priateľstva medzi Bulharskom a Slovenskom, ktoré Stupava rozvíja s partnerským mestom Svoge, odovzdal pán Korček nášmu mestu 40 sadeníc ruží, ktoré boli vyšľachtené v Inštitúte ruží priamo vo voňavom srdci tzv. Údolia ruží.

Je to jediné miesto v Bulharsku, kde sa tieto nádherné kvety pestujú a k mestečku Kazanlak sa viaže aj legenda. Hovorí o krásnej dcére bohatého kupca z Damasku, ktorá sa zaľúbi do mladého obchodníka z Bulharska. Keďže nemohla s ním odísť, na znak svojej lásky mu ráno v deň odchodu darovala vetvu s púčikom ruže. Pri lúčení pobozkala rozvíjajúce sa lupene a povedala mladíkovi, že ruža vždy na jar zakvitne ako spomienka na nich dvoch. Obchodník po návrate rastlinku zasadil a hneď počas prvej jari krásne zakvitla. Časom sa rozšírila po celom údolí a preto nesie táto oblasť pomenovanie Údolie ruží. Samotná ruža získala prívlastok damašská.

Veríme, že tento voňavý klenot prinesie trochu lásky do sŕdc každému, komu chýba alebo ju jednoducho len nenašiel. A snáď už na jar budeme môcť obdivovať voňavú krásu ružových kvetov aj my všetci počas prechádzok popri pamätníku M. R. Štefánika.

Pánovi Korčekovi ešte raz úprimne ďakujeme za tento nevšedný dar.

Vytvorené: 26. 10. 2021
Posledná aktualizácia: 2. 11. 2021 7:41