ŠTRAJKOVÁ POHOTOVOSŤ SAMOSPRÁVY - AKTUALIZOVANÉ

ŠTRAJK  SAMOSPRÁVY 1 Zhasneme, aby sme v budúcnosti mohli svietiť! Obce a mestá Záhoria zhasnú, aby v budúcnosti mohli svietiť!

Mestá a obce štyroch okresov Združenia miest a obcí Záhoria a Združenia miest a obcí Myjavského regiónu (okresy Senica, Malacky, Myjava a Skalica) vo štvrtok 26. mája večer nerozsvietia verejné osvetlenie s cieľom poukázať na stav, ktorý samosprávam hrozí po schválení protiinflačného balíčka. Tento záver vyplynul z pracovného stretnutia primátorov a starostov obcí a miest ZMO Záhorie a ZMO Myjavského regiónu, podľa ktorých schválený protiinflačný balíček v súčasnej podobe ohrozuje fungovanie základných funkcií samospráv a bude mať priame dopady na rozpočty miest, obcí a krajov , a teda aj na možnosti zabezpečovať služby, ktoré mestá, obce a kraje pre obyvateľov zabezpečujú. Týmto spôsobom obce Záhoria posúvajú už ohlásenú štrajkovú pohotovosť vyhlásenú snemom Združenia miest a obcí Slovenska na vyšší stupeň.

Mesto Stupava z dôvodu bezpečnosti ponechá rozsvietené verejné osvetlenie na cestách I. a II. triedy, vypnuté budú iba na miestnych komunikáciách.

Mesto Stupava sa na znak solidarity s ďalšími  mestami a obcami na Slovensku pripája do štrajkovej pohotovosti vyhlásenej Združením miest a obcí Slovenskej republiky, nakoľko vláda SR spolu s parlamentom zobrali územnej samospráve stovky miliónov Eur, v prípade mesta Stupava je výpadok na podielovej dani takmer 1 milión eur za rok. Tento výpadok zdrojov výrazným spôsobom ohrozuje kvalitu a rozsah služieb, ktoré Vám poskytujeme. Máme vážne obavy z toho, že sa zníži kvalita života v našom meste predovšetkým obmedzovaním bežne poskytovaných verejných služieb ako verejné osvetlenie, údržba a rozvoj miestnych komunikácií, služby spojené so vzdelávaním v materských školách a základnej škole a v neposlednom rade aj opatrovateľská služba.

Nielen predstavitelia samosprávy, ale napríklad aj INESS (Inštitút ekonomických a spoločenských štúdií) považuje vládou schválený protiinflačný balíček za príliš nákladný, ktorý spôsobí vo zvýšenej miere plytvanie s verejnými zdrojmi, keď uvádza že „Balíček je v rozpore s predpokladmi hľadania hodnoty za peniaze vo verejných výdavkoch, zhoršuje dlhodobú udržateľnosť verejných financií. Jeho proces predstavenia, úprav a schvaľovania je učebnicovým príkladom, ako sa nemajú robiť zásadné zmeny vo výdavkových politikách.“

Zároveň žiadame prezidentku SR, aby protiinflačný balíček podpísala až vtedy, keď budú mať samosprávy v plnej miere pokryté finančné kompenzácie.

Mesto Stupava z dôvodu bezpečnosti ponechá rozsvietené verejné osvetlenie na cestách I. a II. triedy, vypnuté bude iba na miestnych komunikáciách.

Ďakujeme za pochopenie a za vzniknuté obmedzenie sa ospravedlňujeme.

Vytvorené: 25. 5. 2022
Posledná aktualizácia: 26. 5. 2022 11:34