Príslušníci mestskej polície, opatrovateľky poskytujúce terénnu sociálnu službu, zamestnanci Mestského kultúrneho a informačného centra a ďalší zamestnanci mesta sa zúčastnili odborného školenia na používanie automatického externého defibrilátora (AED). Táto iniciatíva nadväzuje na zvyšovanie bezpečnosti v meste a podporu rýchlej pomoci v kritických situáciách.
V meste Stupava sa nachádza až osem verejne dostupných defibrilátorov, ktoré môžu v prípade núdze zachrániť život. Štyri z nich sú umiestnené v Základnej škole kpt. Jána Nálepku – v každej budove školy jedno zariadenie a jeden AED je umiestnený v športovej hale. V novembri 2024 boli do mesta pridané ďalšie dva defibrilátory – jeden na budovu zdravotného strediska a druhý na budovu kultúrneho domu. Verejne dostupný defibrilátor je tiež nainštalovaný na oplotení Arkady Hof Hotela.
Okrem týchto zariadení má defibrilátor vo svojom vozidle aj mestská polícia, čím je zabezpečená jeho dostupnosť aj v prípade zásahu na rôznych miestach v meste.
Veríme, že zvýšenie dostupnosti týchto život zachraňujúcich zariadení, či odborné školenie príslušných zamestnancov prispejú k väčšiemu pocitu bezpečia pre obyvateľov aj návštevníkov nášho mesta. Prosíme všetkých občanov, aby si všímali umiestnenie AED a v prípade potreby neváhali zasiahnuť.
Defibrilátor CardioAid-1 je navrhnutý tak, aby ho mohol použiť každý. Jasné hlasové pokyny a jednoduché ovládanie vás prevedú celým procesom. Prístroj automaticky analyzuje situáciu a rozhodne, či je potrebný elektrický výboj.
Ak sa ocitnete v situácii, kedy môžete zachrániť život osobe, ktorá pravdepodobne utrpela zástavu srdca, je kľúčové okamžite zavolať na tiesňovú linku 112. Operátor sa vás opýta na presné miesto udalosti a základné informácie o postihnutom, pričom sa bude snažiť overiť, či naozaj ide o zástavu srdca. Ak osoba nereaguje a normálne nedýcha, dostanete jasné inštrukcie, ako začať s resuscitáciou stláčaním hrudníka. Zároveň operátor vyšle na miesto záchrannú službu, ktorá čo najrýchlejšie dorazí na pomoc. Ak je v blízkosti dostupný automatizovaný externý defibrilátor (AED), operátor vás môže navigovať k jeho použitiu, pričom prístroj sám hlasovo usmerňuje, ako správne postupovať. Dôležité je pokračovať v resuscitácii až do príchodu záchranárov, pretože práve rýchla reakcia a použitie AED výrazne zvyšujú šancu na prežitie.
Nebojte sa konať – môžete tým zachrániť život.
Foto: Peter Kubička