Aktuality - APLIKÁCIA POSTREKU BTI A MONITOROVANIE POTENCIÁLNYCH LIAHNISK KOMÁROV

APLIKÁCIA POSTREKU BTI A MONITOROVANIE POTENCIÁLNYCH LIAHNISK KOMÁROV

Včera 10.6.2021 bol podľa pokynov parazitológa aplikovaný biologický prípravok BTI na vodné plochy na území mesta i na porasty, v ktorých sa môže tvoriť určitá vlhkosť.

Monitorovanie potenciálnych liahnisk komárov v rámci Stupavy realizuje parazitológ od apríla 2021.

21. mája 2021 boli monitorované lokality: Kaštieľsky park, súkromný rybník a lesy v okolí. Larvy komárov boli nájdené iba v dutine jedného stromu nad rybníkom. Jarné druhy boli už vyliahnuté.

Ďalší monitoring bol realizovaný 29. mája 2021 v lokalitách: okolie bývalého kongresového centra, mokrade na konci mesta smerom do Borinky, okolie súkromného rybníka, kde by sa mohli nachádzať potenciálne liahniská. Na súkromnom pozemku bývalého kúpaliska sa v niektorých častiach môžu po výdatných dažďoch tiež liahnuť larvy, areál bol počas monitorovania zatvorený. Sledovanie tohto pozemku má však tiež význam. Na okrajoch rybníka v parku pri kaštieli larvy komárov zistené neboli.

V tento deň bol monitorovaný aj druhý koniec mesta, a to cyklistická cesta oproti ubytovni, kde sa v kanáli našiel malý počet lariev. Pri malom lesíku po oboch stranách sa na jar a v lete po výdatných dažďoch môžu liahnuť larvy komárov. Ako ďalšiu lokalitu zvolil docent Jalili areál bývalého štátneho majetku (teraz First Farms) a okolie pri Devínskej ceste smerom do VW. V areáli spoločnosti sa nachádzalo množstvo pneumatík, ale keďže boli značne poškodené a rozrezané, voda sa v nich zadržiavať nemôže a nenašli sa v nich ani larvy komárov.

Monitorovanie bolo zopakované aj 8. júna 2021 v lokalitách: okolie bývalého kongresového centra a mokrade na konci mesta smerom do Borinky, extravilán na okraji lesa pri záhradkách, Kaštieľsky park, cyklocesta pri ubytovni. V samotnom parku pri kaštieli boli larvy komárov zistené iba na okrajoch rybníka. Larvy komárov boli zistené aj ďalej na druhom konci mesta pri cykloceste oproti ubytovni vo vysychajúcom kanáli. Potenciálne liahniská v zarastenom lesíku boli suché. Žiaľ, ani v tento deň sa parazitológ do areálu bývalého kúpaliska nedostal. Nálet samičiek komárov bol zaevidovaný okrem okolia bývalého kongresového centra aj v extraviláne na okraji lesa pri záhradkách. Pri kanáli oproti ubytovni bol kalamitný výskyt, čo súvisí s kratšou vzdialenosťou liahnisk v inundačnom území Moravy a tiež mokradí nachádzajúcich sa v lesoch.

Po utorkovom monitoringu odborník navrhol preventívne aplikovať BTI granulovanú i kvapalnú formu do všetkých stojatých vôd nachádzajúcich sa na verejnom priestranstve, vrátane súkromného areálu bývalého kúpaliska, aplikácia biologického prípravku bola vykonaná včera. Skúsený parazitológ žiada o pomoc aj občanov, aby v rámci svojich záhrad častejšie obmieňali (využívali) vodu v záchytných nádržiach.

Mesto Stupava monitoruje situáciu pod vedením docenta Jaliliho už od apríla tohto roka. Väčšina mlák a vôd bola čistá počas celého 10-týždňového doterajšieho monitoringu, Stupava sa však nachádza v blízkosti inundačného územia rieky Moravy a komár dokáže preletieť 10 až 12 kilometrov. Záplavové oblasti rieky Moravy patria do pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja (BSK).

Referát životného prostredia Mestského úradu v Stupave je v kontakte aj s oddelením životného prostredia BSK, ktoré informovalo o prvom odchyte imág (dospelých jedincov komárov) v katastrálnom území Stupavy koncom minulého týždňa.

Pripájame správu z BSK: „Odchyt zabezpečuje Prírodovedecká fakulta UK a Biomedicínske centrum SAV v rámci projektu „MOSQUITO BIOREGULATION: Biologická regulácia komárov v slovensko-rakúskom prihraničnom území“ v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko 2021 – 2022. Cieľom tohto odchytu je zistiť, aké druhy komárov sa v intraviláne a extraviláne sídiel vyskytujú, upresniť ich početnosť, zistiť nové poznatky o ich behaviorálnom správaní (najmä šírenie a rozptyl) a zistiť pomerne dôležitý poznatok – aké patogény v sledovanom území komáre prenášajú. Monitoring pomôže zistiť, aké druhy majú najväčšie zastúpenie v sídlach pri rieke Morave, či ide o kalamitné (záplavové) alebo o druhy bežné, ktoré si často obyvatelia neúmyselne „vychovávajú“ u seba na dvore. Odchyt sa bude realizovať pravidelne za pomoci CO2 pascí.“

Zoznam lokalít monitorovaných BSK nájdete tu.

Dátum vloženia: 11. 6. 2021 10:00
Dátum poslednej aktualizácie: 11. 6. 2021 10:47