Aktuality - DAŇOVÉ PRIZNANIE K DANI Z NEHNUTEĽNOSTI TREBA PODAŤ DO KONCA JANUÁRA

ilustračná foto

Upozorňujeme občanov, že do 31. januára 2024 je daňovník povinný podať: Priznanie k dani z nehnuteľností.

Týka sa to občanov, ktorí v roku 2023 predali, kúpili, darovali, dedili nehnuteľnosť, alebo im bolo vydané stavebné či kolaudačné rozhodnutie.

K podaniu odporúčame predložiť doklady, ktoré preukazujú konkrétne skutočnosti, napríklad rozhodnutie o povolení vkladu, právoplatné osvedčenie o dedičstve, stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie.

➡️Podať priznanie môžete poštou, osobne alebo elektronicky cez portál Slovensko.sk, prostredníctvom občianskeho preukazu s čipom.

Zároveň dávame do pozornosti zmenu v tlačivách na podanie priznania k dani z nehnuteľnosti a dani za psa na základe Oznámenia MF SR č. MF/013135/2023-726 o vydaní vzoru tlačiva priznania k dani z nehnuteľností, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje.

Oznámenie o zmene tlačiva

Ministerstvo financií Slovenskej republiky podľa § 99d ods. 4 zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov na zabezpečenie jednotného postupu pri podávaní priznania k dani z nehnuteľností, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje podľa zákona č. 582/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov vydalo vzor tlačiva priznania k dani z nehnuteľností, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje.

Nový vzor č. MF/013135/2023-726 tlačiva priznania k dani z nehnuteľností, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje sa použije pri podávaní priznania u daňovníkov, ktorým daňová povinnosť vznikla najskôr 1. septembra 2023 ( t. j. napríklad: občan, ktorý nadobudne nehnuteľnosť dedením alebo vydražením alebo si zaobstará nového psa, musí podať priznanie do 30 dní od vzniku daňovej povinnosti už na novom tlačive).

Zároveň nový vzor č. MF/013135/2023-726 tlačiva priznania k dani z nehnuteľností, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje sa použije pri podávaní priznania u daňovníkov, ktorým daňová povinnosť vznikla alebo zanikla v priebehu roku 2023 ( t. j. napríklad: občan v priebehu roku 2023 kúpil/predal/alebo mal iné zmeny v nehnuteľnostiach, je povinný podať si priznanie v termíne 1.1. - 31.1.2024 na novom tlačive).

Upozorňujeme občanov, že v prípade podania priznania k dani z nehnuteľnosti a dani za psa na nesprávnom (starom) tlačive bude toto priznanie neplatné a bude sa považovať za nepodané.

Tlačivá na priznanie k dani z nehnuteľností a dani za psa sú:
- zverejnené spolu s poučením na ich vyplnenie na webovej stránke mesta:

ako-vybavit/dane/dan-znehnutelnosti-/

ako-vybavit/dane/dan-zapsa/

- alebo si ich môžete prevziať na Mestskom úrade, Hlavná 1/24, kancelária č. 1.15.
Vyplnené priznanie k dani z nehnuteľností a dani za psa musí obsahovať vlastnoručný podpis daňovníka (nie kópiu/sken). Podať vyplnené priznanie môžete poštou, elektronicky prostredníctvom portálu www.slovensko.sk alebo do schránky s označením „podateľňa“, ktorá sa nachádza pri vchodových dverách do úradu. Tlačivo nie je možné zaslať e-mailom.

Bližšie informácie na ekonomickom odd., referát dane z nehnuteľnosti (kanc. č. 1.15), na tel. čísle 02/60 20 09 18, prípadne e-mailom: michaela.valentova@stupava.sk dominika.mistinova@stupava.sk

Dátum vloženia: 25. 1. 2024 13:39
Dátum poslednej aktualizácie: 26. 1. 2024 9:40