Aktuality - MESTSKÁ POLÍCIA V STUPAVE OSLÁVILA TRIDSIATKU

MESTSKÁ POLÍCIA V STUPAVE OSLÁVILA TRIDSIATKU

Tento rok sa nesie v znamení 30. výročia založenia Mestskej polície v Stupave, ktorá bola zriadená s cieľom chrániť verejný poriadok, bezpečnosť, majetok i životné prostredie.

Mestská polícia v Stupave bola zriadená prijatím uznesenia mestským zastupiteľstvom 1. augusta 1991 a vymenovaním prvého náčelníka, ktorým sa stal pán Michal Morgenstern. Pôvodným sídlom mestskej polície bola budova mestského úradu, kde mala zriadenú kanceláriu v priestoroch dnešnej pokladne. Počet príslušníkov v tej dobe bol osem. Oprávnenia mestskej polície upravoval zákon o obecnom zriadení, povinnosti ukladalo aj mestské zastupiteľstvo.

Po viac ako 15 rokoch sa mohla mestská polícia presťahovať do nových priestorov, kde sídli dodnes. Jej právomoci už upravuje samostatný zákon o obecnej polícii, počet príslušníkov vzrástol na 14. Ďalších 5 pracovníkov obsluhuje kamerový systém, na ktorý bola v roku 2008 získaná finančná dotácia.

Mestská polícia v Stupave sa neustále formuje a jej príslušníkom prináša veľa situácií, v ktorých musia ukázať svoju odvahu či obetavosť. Je to možno jedno z mála povolaní, v ktorých nezažívajú stereotyp, pretože každý deň ich čakajú nové výzvy. Raz asistujú pri dopravnej nehode, riešia rušenie nočného pokoja, inokedy pomáhajú deťom prejsť bezpečne cez priechod či odchytávajú túlavé psy.

Pri príležitosti 30. výročia založenia Mestskej polície v Stupave primátor mesta Peter Novisedlák odovzdal všetkým príslušníkom pamätnú plaketu. Pán Marián Kopáč a pán Milan Trebický sú verní stupavskej mestskej polícii celé tri desaťročia.

Ak budete mať cestu na mestský úrad, na prízemí pri schodisku si budete môcť pozrieť figurínu príslušníka mestskej polície v pôvodnom výstroji, ktorý tvorili čierne nohavice, šedá košeľa, čierna viazanka, kožená čierna bunda s našitým erbom mesta, brigadírka s odznakom a čierny kožený opasok.

Dátum vloženia: 1. 10. 2021 10:00
Dátum poslednej aktualizácie: 1. 10. 2021 16:57