Mesto Stupava - Zjednodušená verzia stránok
Nastavenie veľkosti písma
+

Aktuality - PAMIATKA ZOSNULÝCH

PAMIATKA ZOSNULÝCH

V tento deň si všetci tichou spomienkou uctievame našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. Pred Dušičkami sa upratuje na cintorínoch, čistia sa hroby, kupujú vence či živé kvety, väčšinou chryzantémy.

V minulosti sa hroby zdobili skôr len jarabinou, machom a šípkami, ale tiež aj jedlom. Na Záhorí to bolo pečivo v tvare žemličiek, niekedy aj malých osmičiek, ktoré predstavovali matku a otca. Okrem uloženia na hrob ho ponúkali aj medzi sebou a často darovali chudobným. Tradícia uctiť si pamiatku zosnulých siaha až do roku 998, kedy opát Odilo v benediktínskom kláštore Cluny zaviedol 1. novembra od večera vyzváňať a spievať žalmy za mŕtvych a na druhý deň slúžiť veľkú zádušnú omšu.

Dnes si už Dušičky bez sviečok ani nevieme predstaviť. Cintoríny znova ožijú ich horúcim plamienkom a ľudia si budú aspoň na chvíľu opäť trocha bližší.

Dátum vloženia: 2. 11. 2019 10:00
Dátum poslednej aktualizácie: 2. 11. 2019 10:00