Aktuality - STUPAVA OTVÁRA PUTOVNÚ VÝSTAVU „Pamäť národov: Áno / Nie“

STUPAVA OTVÁRA PUTOVNÚ VÝSTAVU „Pamäť národov: Áno / Nie“

Dnes si pripomeníname Deň víťazstva nad fašizmom. Dátum 8. máj sa vzťahuje na výročie kapitulácie nacistického Nemecka, ktorá vstúpila do platnosti 8. mája 1945. V niektorých štátoch sa tento deň označuje aj ako Deň víťazstva v Európe…

Pozývame Vás na medzinárodnu putovnú výstavu Post Bellum s názvom Pamäť národov: Áno / Nie, ktorá je návštevníkom sprístupnená od 7. 5. do 27. 5. 2018 aj v Stupave na Námestí Sv. Trojice. Slovensko je otváracou krajinou medzinárodnej putovnej výstavy. (Ne)spolupráca s ŠtB, aj to je súčasťou nedávnej histórie.

Výstava rozpráva dvanásť príbehov pamätníkov zo šiestich európskych krajín. Následne precestuje Európu. Zo Slovenska bude putovať do Viedne, Budapešti, Varšavy, dánskeho Roskilde, bulharskej Sofii, Drážďan a v októbri dorazí do Prahy, kde sa stane súčasťou osláv 100. výročia prvej Československej republiky.

Expozícia originálnym spôsobom predstavuje príbehy ľudí, ktorí sa stali informátormi tajnej polície a zároveň prináša príbehy tých, ktorí odolávali nátlakom totalitnej moci. Výstava je spoločným úsilím dokumentaristov a historikov z Bulharska, Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Poľska a Slovenska. Sme veľmi vďační stupavskej samospráve, že nám pri zaujatí verejného priestoru poskytli pomocnú ruku a plnú súčinnosť pri jej inštalovaní.

Exteriérová výstava „Pamäť národov: Áno / Nie“ inštalovaná na kamiónovom prívese rozpráva príbehy dvanástich svedkov totalitných režimov zo šiestich európskych krajín - Bulharska, Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Poľska a Slovenska. Prináša príbehy nielen tých, ktorí sa počas komunistického režimu chovali odvážne, ale aj tých, ktorí spolupracovali. Výstava je jedinečná nielen svojim obsahom, ale aj spôsobom, ktorým ju autori nainštalovali. Skladá sa zo železnej konštrukcie drevenej časti predstavujúcej balkón na pavlači vedúcej k dvanástim bytom. Dvere majú kukátka, cez ktoré si návštevníci môžu nahliadnuť a pozrieť, vypočuť si príbehy ich obyvateľov.

Výstava bude mať aj oficiálny program s primátorom mesta Stupava, Romanom Marošom, zastupiteľstvom Európskej komisie na Slovensku a ďalšími hosťami, 17. mája 2018 na Námästí sv. Trojice v Stupave.

„Počul som naozaj veľa nepekných slov o informátoroch, agentoch, padlých disidentoch a tých, ktorí zradili ostatných. Väčšinou však tieto príbehy rozprávali ľudia, ktorí boli predmetom tej zrady. Táto výstava sa s touto záležitosťou zaoberá inak. Vyhľadali a presvedčili sme niekoľkých bývalých spolupracovníkov tajných polícií, aby nám vyrozprávali príbehy z ich života. Sú smutné a dojemné. Ich rozprávanie hovorí o tom ako strach, túžba po zisku, po kariére alebo príležitosti cestovať, lámali charaktery. Nesúdim ich, pretože nemám podobnú skúsenosť a dúfam, že ju mať ani nikdy nebudem, ale sú to práve tieto príbehy, čo odhaľujú zvrátenosť komunizmu ako ideológie a politického systému. Nazeraním do minulosti si uvedomíte, v akých krásnych a slobodných časoch žijeme,“ hovorí Viktor Portel, hlavný kurátor výstavy z českého Post Bellum.

Projekt iniciovala česká nezisková organizácia Post Bellum. Svedkovia, ktorých príbehy výstavu tvoria, uviedli svoje svedectvá pre zbierku Pamäti národov (www.memoryofnation.eu). Výstavu pripravili a realizovali organizácie Post Bellum v Česku, Post Bellum SK, Inštitút pre štúdium totalitných režimov a Archív bezpečnostných síl (Česko), Nemzeti Emlekezet Bizottsaganak Hivatala z Maďarska, Fundacja Sztuk Krytycznych z Poľska, nemecká organizácia Gedenkstätte Bautzner Straße Dresden, Medo Art z Rakúska a dánske združenie WorldWideWorld Culture. Expozícia je financovaná z programu Európa pre občanov.

Objekt výstavy navrhol Ing. arch. Josef Mádr.
Autori výstavy: kurátor a autor videí: Viktor Portel, grafické spracovanie Petr Šabach, produkcia: Zbyněk Jurkovský, Martin Hnát, vedúca medzinárodného projektu: Marie Janoušková. Koordinácia na Slovensku: Sandra Polovková

Dátum vloženia: 8. 5. 2018 15:49
Dátum poslednej aktualizácie: 8. 5. 2018 15:53