Aktuality - ZĽADOVATELÉ CHODNÍKY A ZIMNÁ ÚDRŽBA

ilustračná foto

Prvé sneženie nám výrazne skomplikovali silné mrazy. Mrznúci sneh nám v Stupave na chodníkoch a cestách vytvorili súvislú, niekde aj viac centimetrovú vrstvu ľadu, ktorú nebolo možné za pár hodín v celej Stupave odstrániť.

Takýto hrubší ľad je mimoriadne náročné odstrániť aj modernou technikou.

Ako informovali Verejnoprospešné služby Stupava, ktoré sú zodpovedné za údržbu mesta, zametačka chodníkov ostala z technických príčin práve počas víkendu mimo prevádzky a zamestnanci museli posypávať chodníky ručne.

Zabezpečiť ručne posyp chodníkov v celej Stupave, ktorú netvorí len centrum, ale aj množstvo vedľajších lokalít, je vykonať počas pár hodín prakticky veľmi zložité. Počasie nám v najbližších dňoch bohužiaľ nepraje a mrazy budú nateraz pretrvávať minimálne v nočných hodinách. Mesto dalo technickým službám pokyn, aby zvýšili personálne kapacity a aby ich prioritou bolo riešenie tohto stavu.

VPS Stupava, ktorá je príspevkovou organizáciou mesta v roku 2023 dostala z mesta príspevok v sume takmer 1 140 000 EUR čo predstavuje z bežného rozpočtu mesta 16,5 %. V roku 2024 majú predbežne rozpočtovanú sumu na celú prevádzku organizácie, ktorá zahŕňa aj technické zabezpečenie a zimnú údržbu mesta, takmer 1 260 000 EUR Príspevok sa snažíme každoročne navyšovať, nakoľko vnímame intenzívne tieto potreby. Plánujeme modernizovať strojno-technické zabezpečenie v kontexte zefektívnenia zimnej údržby mesta. Momentálne nastavujeme financie pre nákup multifunkčného vozidla a chceme sa uchádzať aj o ďalšiu podporu na tento účel prostredníctvom eurofondov. Obstaranie takýchto špecializovaných vozidiel sa pohybuje v státisícoch EUR

Ďakujeme občanom, ktorí môžu pomôcť zabezpečiť bezpečnejší priestor aspoň v okolí svojho domu a majetku, aby pomohli zvládnuť túto mimoriadnu situáciu, ktorá nastala. Zároveň prosíme všetkých o zvýšenú opatrnosť a ospravedlňujeme sa za vzniknutú situáciu.

Dátum vloženia: 5. 12. 2023 14:11
Dátum poslednej aktualizácie: 5. 12. 2023 14:24