Aktuality - ZMENY V CESTOVNÝCH PORIADKOCH

ilustračné foto

Od 10.12.2023 budú v rámci celoštátnych zmien cestovných poriadkov, zmenené aj cestovné poriadky regionálnych autobusových liniek prechádzajúcich cez mesto Stupava.

Okrem menších úprav ako sú minútové posuny na všetkých linkách (smer na Bratislavu sa posúva o 3 minúty skôr a smer z Bratislavy o 4 minúty skôr) dochádza aj k ďalším výraznejším zmenám.

LEPŠA OBSLUŽNOSŤ LOKALITY POD KOPCAMI

Na základe opakovaných podnetov zo strany občanov dochádza k výraznému zlepšeniu obsluhy lokality Pod kopcami. Linka 245 (Bratislava – Stupava – Malacky) obsluhujúca zastávku Stupava, Pod kopcami je výrazne posilnená z dnešného intervalu 60 minút v čase špičky a 120 minút v sedle a počas voľných dní na 60-minútový interval celotýždenne. Zároveň sú tri spoje, ktoré v súčasnosti premávajú v poobednej prepravnej špičke na linke 219 z Bratislavy do Stupavy na autobusovú stanicu, predĺžené na zastávku Pod kopcami a presunuté z linky 219 na linku 245. Vďaka týmto zmenám dochádza k rozšíreniu obsluhy lokality Pod kopcami na linke 245 nasledovne:

• Pracovné dni školského roka v smere do Bratislavy navýšenie počtu spojov zo 16 na 20 (posilnenie najmä doobeda a večer)
  • Pracovné dni školských prázdnin v smere do Bratislavy navýšenie počtu spojov z 15 na 19 (posilnenie najmä doobeda a večer)
  • Voľné dni v smere do Bratislavy navýšenie počtu spojov z 10 na 18 (posilnenie celodenne)
  • Pracovné dni školského roka v smere z Bratislavy navýšenie počtu spojov zo 14 na 22 (posilnenie celodenne)
  • Pracovné dni školských prázdnin v smere z Bratislavy navýšenie počtu spojov zo 14 na 19 (posilnenie celodenne)
  • Voľné dni v smere z Bratislavy navýšenie počtu spojov z 10 na 18 (posilnenie celodenne)

Podobným spôsobom je rozšírené spojenie lokality Pod kopcami aj s mestom Malacky. Obsluha tejto lokality linkami 246 a 299 ostáva zachovaná v súčasnom rozsahu.

ZMENY NA LINKE 219

Uvedené zmeny si vyžiadali výrazné zmeny na linke 219 (Bratislava – Stupava – Borinka). Na tejto linke sú vybrané spoje v okrajových častiach pracovných dní a takmer všetky spoje počas voľných dní skrátené a vedené len v úseku Borinka – Stupava, Aut. stanica. V úseku Bratislava – Stupava sú nahradené novými spojmi linky 245. Cestovné poriadky sú nastavené tak, aby na zastávke Stupava, Aut. stanica spoje z/do Borinky nadväzovali na autobusy z/do Bratislavy, pričom vo všetkých prípadoch je zabezpečená rezerva na prestup 5 minút. V prípade meškania nadväzných spojov viac ako 5 minút, kedy by bolo ohrozené stihnutie prestupu, je zabezpečené čakanie spojov nad rámec cestovného poriadku prostredníctvom dispečingu, pričom všetky spoje môžu na zmeškaný prípoj čakať v rozsahu od 7 až do 15 minút. Väčšina cestujúcich by touto zmenou nemala byť ovplyvnená, nakoľko počas pracovných dní je drvivá väčšina spojov vedená priamo z Bratislavy až do Borinky bez zmeny, tak ako doteraz.

DO BRATISLAVY DVAKRÁT ČASTEJŠIE AJ MIMO DOPRAVNEJ ŠPIČKY

Počas pracovných dní zároveň dochádza k výraznému zlepšeniu spojenia Bratislava – Stupava v doobedňajších hodinách. V čase približne medzi 8. a 12. hodinou je pridaných 8 nových spojov premávajúcich na trase Bratislava – Stupava a späť na linke 219. Vďaka tejto zmene je v uvedenom čase zabezpečený pravidelný 15-minútový interval namiesto súčasného 30-minútového intervalu s vloženým spojom linky 250 každú druhú hodinu. Vďaka tejto zmene bude mať mesto Stupava v doobedňajších hodinách zabezpečený nadštandardný rozsah spojení s Bratislavou v porovnaní s inými obcami a mestami v okolí Bratislavy, teda 5 spojov každú hodinu, z toho 4 spoje na Autobusovú stanicu a 1 spoj linky 216 do lokality Bory.

Čo sa týka prepravných špičiek pracovných dní, tu zostáva rozsah spojení medzi Stupavou a Bratislavou bez zmeny. Na linke 216 dochádza k miernym časovým posunom, bez výrazného vplyvu na cestujúcich.

Viac informácií tu.

Dátum vloženia: 15. 12. 2023 11:32