Aktuality - ZMENY V POPLATKOCH ZA KOMUNÁLNE ODPADY

ilustračná foto

Upozorňujeme občanov na zmeny týkajúce sa miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady a o možnostiach zníženia tohto poplatku.

Podľa nového Všeobecne záväzného nariadenia č. 7/2023 o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady dochádza k zmenám vo výške platby za osobu a to v sume: 58, - € za kalendárny rok.

MOŽNOSŤ ZNÍŽENIA FREKVENCIE VÝVOZU ODPADU

Viacčlenné domácnosti (3 a viac osôb) z rodinných domov, ktoré využívajú 120 l zbernú nádobu a majú týždňovú frekvenciu zvozu odpadu, môžu požiadať o zníženie frekvencie vývozu komunálneho odpadu z dôvodu dôkladného triedenia a teda nižšej produkcie zmesového odpadu. Pri znížení frekvencie vývozu odpadu z týždenného na dvojtýždenný, sa takejto domácnosti zníži poplatok z celkovej vyrubenej sumy o 30%.

Poplatník, ktorý prevzal poplatkovú povinnosť za ostatných členov domácnosti, musí požiadať o zníženie frekvencie vývozu komunálneho odpadu z týždenného na dvojtýždenný na základe písomnej žiadosti s uvedením dôvodu. Poplatok za odpad sa alikvotne upraví k dátumu vydania nálepky s označením „2“.

Žiadame občanov, aby si prípadné zníženie frekvencie vývozu odpadu dôkladne zvážili na základe svojej odsledovanej produkcie komunálneho odpadu a brali do úvahy aj letné mesiace, kedy odpad v nádobách pri vysokých teplotách pracuje a produkuje zápach.

Žiadosť o zníženie miestneho poplatku za komunálne odpady z dôvodu zníženia frekvencie vývozu nájdete tu.

ÚĽAVY PRE SENIOROV NAD 70 ROKOV AJ TŽP

V rámci novoprijatého VZN č.7/2023 sa znížila aj veková hranica na 50% úľavu z poplatku za komunálne odpady pre seniorov. Doposiaľ mali túto možnosť osoby, ktoré dovŕšili 75 rokov, po novom mesto zníži poplatok o 50% občanom starším ako 70 rokov. Nárok na zníženie sa považuje za uplatnený dosiahnutím tejto vekovej hranice. Zníženie pre fyzické osoby s trvalým pobytom v Stupave sa uplatní automaticky. Pre žiadateľov bez trvalého pobytu je príslušným dokladom na preukázanie totožnosti občiansky preukaz (k nahliadnutiu). Poplatník si uplatní nárok na zníženie poplatku podľa podmienok a na základe ustanovených podkladov najneskôr do 15 dní odo dňa doručenia rozhodnutia o vyrubení poplatku, inak nárok na zníženie poplatku zaniká.

O zníženie poplatku o 50% má možnosť žiadať aj poplatník, ktorý je:

• držiteľ preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ďalej ŤZP),
  • držiteľ preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom (ďalej ŤZPS)
  • prevažne alebo úplne bezvládna fyzická osoba.

Príslušným dokladom na preukázanie pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom je preukaz takejto osoby. Príslušným dokladom pre prevažne alebo úplne bezvládnu fyzickú osobu je lekárska správa alebo vyjadrenie odborného lekára z príslušného roka, pričom tieto osoby sú povinné požiadať o zníženie každoročne. Poplatník si uplatní nárok na zníženie poplatku podľa podmienok a na základe ustanovených podkladov najneskôr do 15 dní odo dňa doručenia rozhodnutia o vyrubení poplatku inak nárok na zníženie zaniká.

V prípade vydania preukazu ŤZP alebo preukazu ŤZPS v priebehu kalendárneho roka, bude zníženie uplatnené až v nasledujúcom zdaňovacom období.

Žiadosť o úľavu na miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady nájdete tu

Sadzby poplatku za komunálny odpad a drobné stavebné odpady pre obyvateľov sa stanovujú na základe legislatívy. Mesto Stupava do výpočtu tohto poplatku vstupuje so svojimi ukazovateľmi, teda reálnymi nákladmi na zvoz a nakladanie s odpadom, počtom osôb a výsledok ovplyvňuje aj miera vytriedenia za daný rok.

Podrobnejšie informácie týkajúce sa poplatkov za odpady nájdete tu: Všeobecne záväzné nariadenie č. 7/2023 o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady

Dátum vloženia: 19. 1. 2024 9:03
Dátum poslednej aktualizácie: 19. 1. 2024 9:16