VÝROČIE NARODENIA M.R.ŠTEFÁNIKA

VÝROČIE  NARODENIA  M.R.ŠTEFÁNIKA 1 Vo štvrtok 21. júla 2022 si mesto Stupava pripomenulo 142. výročie narodenia jednej z najvýznamnejších osobností slovenských dejín – Milana Rastislava Štefánika.

Symbolickým položením vencov pri jeho pamätníku si uctili pamiatku tohto velikána zástupcovia mesta Stupava, Jednoty dôchodcov a Klubu seniorov Pohoda, ZO Slovenských protifašistických bojovníkov a Červeného kríža.

Gen. PhDr. Milan Rastislav Štefánik (* 21. júl 1880, Košariská – † 4. máj 1919, Ivanka pri Dunaji) bol slovenský astronóm, vedec a vynálezca, fotograf, vojenský letec, brigádny generál ozbrojených síl Francúzska, organizátor, diplomat, politik a štátnik.

Počas prvej svetovej vojny mal najväčšiu zásluhu na formovaní česko-slovenského zahraničného odboja. Dôležitú úlohu zohral pri organizovaní česko-slovenských légií a sprostredkovaní kontaktov na francúzskych štátnych funkcionárov. Spolu s Tomášom Garrigue Masarykom a Edvardom Benešom za zaslúžil o vznik Česko-Slovenska. Štefánik bol podpredsedom Československej národnej rady, ministrom vojny v Dočasnej česko-slovenskej vláde a následne aj v novovzniknutej ČSR.

V roku 1990 bol schválený Zákon o zásluhách M. R. Štefánika, ktorý oficiálne uznal, že „sa zaslúžil o vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov“. Na jeho počesť bolo pomenované štátne vyznamenanie Slovenskej republiky (Kríž Milana Rastislava Štefánika), medzinárodné letisko v Bratislave, akadémia ozbrojených síl SR, železničná trať, ústav a veľké množstvo ulíc, námestí, škôl atď.

Vytvorené: 25. 7. 2022
Posledná aktualizácia: 26. 7. 2022 19:40