V TRIEDENÍ ODPADU SME SI O KATEGÓRIU POLEPŠILI

V TRIEDENÍ ODPADU SME SI O KATEGÓRIU POLEPŠILI Vďaka mnohým opatreniam na úseku odpadového hospodárstva a snahe obyvateľov sa podarilo Stupave v roku 2020 polepšiť o kategóriu v rámci triedenia odpadu.

Prečo je to dôležité?

Podľa percenta vytriedeného odpadu sa totiž stanovuje výška zákonných poplatkov, ktoré platia mestá a obce za uloženie odpadu na skládku. Tie sa postupne zvyšujú a budú sa zvyšovať aj v budúcnosti. Skládky totiž zostávajú ako environmentálna záťaž pre budúce generácie a aj Slovensko sa im chce vyhnúť, odpad triediť a ďalej čo najefektívnejšie spracovávať.

Verejnoprospešné služby Stupava priniesli mnohé novinky

Vyššiemu percentu vytriedeného odpadu prispeli kroky, ktoré v minulom roku prebehli aj v rámci VPS Stupava. Podarilo sa nám začať s vážením a zhodnocovaním bioodpadu cez kompostáreň v Stupave, vďaka čomu sme vyviezli niekoľko desiatok ton materiálu zo zberného dvora. Rovnako sme na recykláciu do spoločnosti ALAS odviezli aj stavebný odpad. Nevyhnutnou súčasťou znižovania množstva odpadu na skládkach je dôsledné triedenie jednotlivých zložiek odpadu na zbernom dvore, čím sa nám podarilo znížiť množstvo objemného odpadu. Ukončili sme aj schvaľovanie odovzdávania dreveného odpadu do domácnosti.

Snaha od obyvateľov aj prevádzok v meste

Významný podiel na tomto posune má aj zvýšená snaha obyvateľov, ale aj rôznych prevádzok v meste o triedenie odpadu v rámci svojich možností. Triedený odpad tak okrem pravidelného vývozu obyvatelia odvážali aj na zberný dvor, prípadne využili dve stanoviská so smetnými nádobami, ktoré boli pre tento účel zriadené: jedno sa nachádza pri Mestskej knižnici Ruda Morica, druhé pri parku v uličke smerom k polícii či rybárstvu.

Kategória nad 40 %

Minulý rok sa Stupava nachádzala v kategórii do 40 % vytriedeného odpadu, čo znamenalo zákonný poplatok za tonu odpadu uloženého na skládku 13 eur za tonu. Ak by v tejto kategórii ostala, bol by tento rok poplatok za tonu už 22 eur. Keďže sa nám však podarilo posunúť o kategóriu vyššie, vytriedili sme viac ako 40 % odpadu, poplatok sa zvýši menej, a to na 18 eur za tonu.

Poplatky stanovené zákonom

zákonný poplatok za komunálny a objemný odpad v kategórii triedenia 30-40 %

8 €/t

13 €/t

22 €/t

zákonný poplatok za komunálny a objemný odpad v kategórii triedenia 40-50 %

7 €/t

12 €/t

18 €/t

Čo to znamená pre obyvateľov?

Rok 2020 bol aj v rámci množstva produkcie, vývozu a spracovania odpadu enormne náročný, pretože sa ľudia oveľa viac zdržiavali v domácnostiach. Aj napriek tomu, rovnako tak aj so zvyšujúcimi sa zákonnými poplatkami, či rastúcimi nákladmi spojenými s vývozom odpadu ako sú mzdy, vozidlá a ich servis či pohonné hmoty, zostáva poplatok za odpad aj v roku 2021 rovnaký. Obyvatelia Stupavy tak budú platiť aj naďalej 36 eur za osobu na kalendárny rok.

Veríme, že sa nám podarí tento trend v rastúcom triedení udržať aj tento rok. Ďakujeme každému jednému z vás, kto ste sa odhodlali triediť. Pomáhate nám tak znižovať dosah nášho mestečka na životné prostredie, z čoho sa budeme nakoniec tešiť všetci.

Ilustračná fotografia: Gino Crescoli, pixabay

Vytvorené: 8. 3. 2021