POŽEHNANIE NASTÁVAJÚCEJ ÚRODY PRI KAPLNKЕ SV. KRÍŽA
Podujatie sa konalo za účasti približne 70 ľudí, ktorí sa aj tento rok stretli, aby nadviazali na tradície našich predkov a spoločne prosili o ochranu polí, záhrad a úrody.
Znovuobnovenú pobožnosť, konanú na tomto mieste už od 2. polovice 18. storočia, otvoril o 17.00 h svojim spevom ženský spevácky zbor Nevädza zo Stupavy. Pobožnosti predsedal hosť, dp. JCDr. Marek Ondrej, správca farnosti Košice - Podhradová. Po úvodnom príhovore nasledovala liturgia slova. Po záverečnom speve sa sprievod veriacich presunul v procesií asi 500 m na Kalinčiakovu ulicu (tzv. Spasínek/pasienok), kde bola pobožnosť zakončená samotným aktom požehnania zeme. Po skončení sa prítomní vrátili naspäť ku kaplnke, kde pre nich bolo pripravené malé agapé (pohostenie).
Touto cestou by som sa rád poďakoval všetkým zainteresovaným: stupavskej farnosti, mestu Stupava, MKIC Stupava, mestskej polícií v Stupave, stupavským dobrovoľným hasičom, ženskému speváckemu zboru Nevädza, kvetinárstvu Mikušová, p. M. Muránimu, p. M. Frolovi, p. R. Peschlovej, p. M. Kurucovej, manželom Párnicovým, manželom Ivanovým, svojej rodine a blízkym, všetkým sponzorom a v neposlednom rade dobrému Bohu. Verím, že sa takto o rok opäť uvidíme.
Text: Michal Barut, správca Kaplnky sv. Kríža
Foto: Peter Kubička


