POŽEHNANIE NASTÁVAJÚCEJ ÚRODY PRI KAPLNKЕ SV. KRÍŽA

V stredu 13. mája 2026 sa pri Kaplnke sv. Kríža na vrchnom konci Stupavy uskutočnilo už tretie spoločné stretnutie spojené s požehnaním nastávajúcej úrody.

Fotografie z pobožnosti. Foto: Peter Kubička.

Podujatie sa konalo za účasti približne 70 ľudí, ktorí sa aj tento rok stretli, aby nadviazali na tradície našich predkov a spoločne prosili o ochranu polí, záhrad a úrody.

Znovuobnovenú pobožnosť, konanú na tomto mieste už od 2. polovice 18. storočia, otvoril o 17.00 h svojim spevom ženský spevácky zbor Nevädza zo Stupavy. Pobožnosti predsedal hosť, dp. JCDr. Marek Ondrej, správca farnosti Košice - Podhradová. Po úvodnom príhovore nasledovala liturgia slova. Po záverečnom speve sa sprievod veriacich presunul v procesií asi 500 m na Kalinčiakovu ulicu (tzv. Spasínek/pasienok), kde bola pobožnosť zakončená samotným aktom požehnania zeme. Po skončení sa prítomní vrátili naspäť ku kaplnke, kde pre nich bolo pripravené malé agapé (pohostenie).

Touto cestou by som sa rád poďakoval všetkým zainteresovaným: stupavskej farnosti, mestu Stupava, MKIC Stupava, mestskej polícií v Stupave, stupavským dobrovoľným hasičom, ženskému speváckemu zboru Nevädza, kvetinárstvu Mikušová, p. M. Muránimu, p. M. Frolovi, p. R. Peschlovej, p. M. Kurucovej, manželom Párnicovým, manželom Ivanovým, svojej rodine a blízkym, všetkým sponzorom a v neposlednom rade dobrému Bohu. Verím, že sa takto o rok opäť uvidíme.

 

Text: Michal Barut, správca Kaplnky sv. Kríža

Foto: Peter Kubička

Podrobnosti o vložení záznamu

Dátum vloženia: 19. 5. 2026 13:18
Dátum poslednej aktualizácie: 20. 5. 2026 8:48
Všetky dôležité
informácie v mobilnej
aplikácii.
Mapový portál mesta
vstúpte