Obsah
Čo je sčítanie obyvateľov, domov a bytov (SODB)?
Sčítanie obyvateľov, domov a bytov (ďalej len „SODB“) možno považovať za najstarší druh štatistiky, má dlhodobú tradíciu vo svete i na Slovensku. Je osobitým druhom štatistického zisťovania, ktoré sa na Slovensku uskutočňuje každých desať rokov, naposledy sa konalo v roku 2011. Predmetom sčítania sú všetci obyvatelia SR a všetky byty a domy na území SR. SODB je jediným štatistickým zisťovaním, ktorého obsah, rozsah a spôsob vykonania v SR ustanovuje osobitný zákon. SODB má nielen štatistický, ale aj celospoločenský význam.
Prečo je Sčítanie obyvateľov, domov a bytov (SODB) dôležité?
Sčítanie obyvateľov, domov a bytov predstavuje jedinečný zdroj informácií a štatistických údajov o stave spoločnosti, o jej demografických, sociálno-ekonomických a kultúrnych štruktúrach, o životných podmienkach obyvateľov a bývaní. Sčítaním sa zisťujú informácie, ktoré nie sú súčasťou žiadneho iného zisťovania v SR. Sčítanie vytvára súbor hodnotných informácií dostupných širokej verejnosti, ktoré ovplyvňujú politické, sociálne a ekonomické rozhodovanie od celoštátnej, cez regionálnu až po lokálnu úroveň. Informácie získané sčítaním sú dôležité aj pre súkromnú sféru a akademickú obec.
Ako prebieha Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 (SODB 2021)?
SODB 2021 je realizované v dvoch etapách, ktoré na seba nadväzujú: sčítanie domov a bytov a sčítanie obyvateľov. Sčítanie domov a bytov prebieha v dobe od 1. júna 2020 do 12. februára 2021. Toto sčítanie vykonajú obce SR v spolupráci so Štatistickým úradom SR. Obyvateľ sa na sčítaní domov a bytov nepodieľa. Sčítanie obyvateľov prebehne v dobe od 15. februára 2021 do 31. marca 2021. Obyvateľ bude mať na sčítanie sa šesť kalendárnych týždňov.
Aké sú špecifiká SODB 2021?
SODB 2021 je prvým integrovaným a plne elektronickým sčítaním na Slovensku. Integrované sčítanie je založené na kombinácii údajov z administratívnych zdrojov údajov a údajov získaných v teréne. SODB 2021 prebieha výlučne elektronicky, bez použitia papierových formulárov, prostredníctvom elektronického formulára na sčítanie domov a bytov a elektronického formulára na sčítanie obyvateľov.
Kedy prebieha sčítanie obyvateľov?
Sčítanie obyvateľov prebieha od 15. februára 2021 do 31. marca 2021.
Kto sa sčítava?
Povinnosť sčítať sa vyplnením sčítacieho formulára majú všetci obyvatelia Slovenskej republiky.
Pre účely sčítania sa obyvateľom rozumie:
1. štátny občan Slovenskej republiky s trvalým pobytom alebo prechodným pobytom na území Slovenskej republiky,
2. občan Európskej únie s obvyklým bydliskom na území Slovenskej republiky, ktorý nie je osobou podľa prvého bodu,
3. štátny príslušník tretej krajiny s trvalým pobytom, prechodným pobytom alebo tolerovaným pobytom na území Slovenskej republiky okrem cudzinca požívajúceho diplomatické výsady a imunity na území Slovenskej republiky podľa medzinárodného práva.
To znamená:
- ak má fyzická osoba v Slovenskej republike trvalý pobyt je, podľa zákona o sčítaní, povinná sčítať sa v Slovenskej republike.
- ak má fyzická osoba akýkoľvek iný registrovaný pobyt v Slovenskej republike je, podľa zákona o sčítaní, povinná sčítať sa v Slovenskej republike .
Ako sa sčítať?
Obyvateľ sa elektronicky sčíta sám alebo s pomocou blízkej osoby vyplnením sčítacieho formulára pre obyvateľov. Ak sa nemôže alebo nevie sčítať sám má možnosť využiť službu asistovaného sčítania. V každej obci bude zriadené kontaktné miesto, kde so sčítaním obyvateľovi pomôže stacionárny asistent sčítania. Na území obce budú tiež pôsobiť mobilní asistenti sčítania, ktorí navštívia domácnosť obyvateľa v prípade, že o takúto službu požiada (napr. z dôvodu imobility). O mobilného asistenta sčítania môže obyvateľ požiadať telefonicky na obci alebo call centre.
Kde elektronicky vyplním sčítací formulár?
Sčítací formulár vyplníte počas doby sčítania na www.scitanie.sk kliknutím na „Sčítať sa“. Sčítací formulár je možné vyplniť aj cez mobilnú aplikáciu, ktorá je počas doby sčítania obyvateľov dostupná pre operačné systémy Android a iOS. Aplikáciu si obyvateľ stiahne do mobilného telefónu alebo tabletu z Google Play alebo App Store. Obyvateľ sa môže sčítať na akomkoľvek mieste pomocou počítača, notebooku, tabletu, mobilu s pripojením na internet.
Ako sa prihlásim do sčítacieho formulára?
Na prihlásenie sa do sčítacieho formulára je potrebné zadať Vaše rodné číslo. Ak sčítavate Vášho rodinného príslušníka alebo inú blízku osobu zadajte jeho/jej rodné číslo. Následne príde k overeniu identity. Systém Vás vyzve k autentifikácii zadaním doplnkového údaja. Doplnkový údaj zvyšuje bezpečnosť prihlásenia, ide o údaj, ktorý poznáte iba Vy alebo blízka osoba, napr. rodinný príslušník, ktorý Vám pomáha so sčítaním.
Ak ste obyvateľ bez rodného čísla do sčítacieho formulára sa prihlásite zadaním Vášho dátumu narodenia a pohlavia. V takomto prípade vypĺňate formulár na sčítanie obyvateľov typu B, ktorý obsahuje viac otázok a to preto, lebo o takomto obyvateľovi nemusia byť k dispozícii potrebné údaje vo využívaných existujúcich administratívnych zdrojoch. Je preto potrebné aby tieto údaje boli získané priamo od obyvateľa.
Akým spôsobom vyplním sčítací formulár?
Po prihlásení sa do sčítacieho formulára Vás uvíta úvodné slovo, následne pokračujete na jednotlivé otázky. Odpoveď na otázku si vyberiete z predvolenej ponuky možností alebo odpoveď do poľa vpíšete. Medzi jednotlivými otázkami sa pohybujete pomocou tlačidla „Ďalej“. Tlačidlom „Späť“ je možné vrátiť sa k predchádzajúcej otázke. Pred odoslaním formulára si môžete všetky Vaše odpovede skontrolovať v časti s názvom „Zhrnutie formulára“, ktoré sa Vám zobrazí automaticky po zodpovedaní otázok.
Ak nerozumiete zneniu otázky, použitým pojmom alebo ponúkaným možnostiam pomôžu Vám vysvetlivky. Základná vysvetlivka sa nachádza priamo pod otázkou, doplňujúca vysvetlivka pod ikonou (i) a podrobnú metodickú vysvetlivku nájdete v časti Pomoc v päte formulára.
Čo je rozhodujúci okamih sčítania?
Rozhodujúci okamih sčítania je dátum, ku ktorému sa musia vzťahovať údaje, ktoré uvediete do sčítacieho formulára, týmto okamihom je 1. január 2021. To znamená, že pri sčítaní, ktoré sa uskutoční od 15. februára 2021, uvediete údaje, ktoré boli aktuálne k tomuto dátumu. V praxi to znamená napr.: zosobášili ste sa v marci 2021, v sčítacom formulári pri otázke „Aký je Váš rodinný stav?“ označíte „slobodný/slobodná“ pretože údaj sa vzťahuje k rozhodujúcemu okamihu 1. 1. 2021, kedy ste ešte boli slobodný/á. Iný príklad: Za dieťatko, ktoré sa Vám narodilo po 1. januári 2021 sčítací formulár nevypĺňate.
V akých jazykoch je formulár dostupný?
Sčítací formulár je okrem štátneho – slovenského jazyka, dostupný aj v jazyku maďarskom, rómskom, rusínskom, ukrajinskom, anglickom, francúzskom a nemeckom.
Aké otázky obsahuje sčítací formulár?
Prostredníctvom sčítacieho formulára pre obyvateľov sa zisťujú iba údaje, ktoré nebolo možné získať v požadovanej kvalite z existujúcich administratívnych zdrojov. V porovnaní s predchádzajúcimi sčítaniami je teda otázok menej. Sčítací formulár obsahuje napr. otázku o súčasnom pobyte, o rodinnom stave, o zamestnaní, o dochádzke do zamestnania, o národnosti, o materinskom jazyku, o náboženstve, o vzťahoch medzi členmi domácnosti.
Kto vyplní sčítací formulár za neplnoletú, nesvojprávnu osobu?
Za neplnoletého obyvateľa a za obyvateľa, ktorý nie je spôsobilý na právne úkony má povinnosť vyplniť sčítací formulár jeho zákonný zástupca. Ak sa takýto obyvateľ nachádza v zariadení (napr. v centre pre deti a rodiny, v domove sociálnych služieb pre deti alebo dospelých s duševným postihnutím) bude sčítaný prostredníctvom stacionárneho asistenta sčítania v zariadení alebo mobilného asistenta sčítania, ktorého si zariadenie vyžiada na obci. Tieto osoby môžu byť tiež sčítané zákonným zástupcom alebo blízkou osobou, napr. príbuzným.
Kde nájdem vzor sčítacieho formulára?
Otázky a štruktúru zisťovaných údajov o obyvateľoch nájdete v Opatrení ŠÚ SR č. 44/2020 Z. z., ktoré je dostupné aj na tomto webe, v časti Dokumenty. Vzor sčítacieho formulára v dizajne SODB 2021 bude čoskoro dostupný aj na www.scitanie.sk
Kedy budú k dispozícii výsledky SODB 2021?
Základné výsledky z SODB 2021 budú zverejnené najneskôr do 1. januára 2022. Kompletné výsledky z SODB 2021 budú dostupné do 31. marca 2024.
Čo je úlohou asistenta sčítania?
Pre obyvateľov, ktorí potrebujú so sčítaním pomôcť sú počas doby sčítania k dispozícii stacionárni alebo mobilní asistenti sčítania. Stacionárny asistent sčítania pôsobí na kontaktnom mieste, ktoré zriadi obec na svojom území, pomôže so sčítaním sa tým obyvateľom, ktorí sa tu rozhodnú sčítať. Mobilný asistent sčítania pôsobí v teréne, to znamená na území obce podľa jemu prideleného virtuálneho asistenčného obvodu. Pomôže so sčítaním obyvateľov, ktorí si požiadali o vyslanie mobilného asistenta sčítania. Stacionárny asistent sčítania v zariadení pôsobí napr. v zariadeniach sociálnych služieb, sčítava obyvateľov zariadenia, je ním spravidla zamestnanec daného zariadenia.
Môžem sa stať asistentom sčítania?
Áno, asistentom sčítania sa môže stať každý, kto spĺňa základné požiadavky: obyvateľ/ka s trvalým pobytom na území SR, viac ako 18 rokov, plná spôsobilosť na právne úkony, bezúhonnosť, minimálne úplné stredné vzdelanie, ovládanie štátneho jazyka, spoľahlivosť a základná IT zručnosť – znalosť práce s elektronickým zariadením (PC, tablet, mobil...) a odborná spôsobilosť získaná úspešným absolvovaním školenia. Ak sa chcete stať asistentom sčítania kontaktujte príslušnú obec, obecný/mestský úrad telefonicky alebo mailom.
Kedy prebieha sčítanie domov a bytov?
Sčítanie domov a bytov prebieha v dobe od 1. júna 2020 do 12. februára 2021.
K akému dátumu sa majú vzťahovať údaje poskytnuté pre účely sčítania domov a bytov (rozhodujúci okamich sčítania)?
Údaje zberané počas doby sčítania domov a bytov sa vzťahujú k rozhodujúcemu okamihu sčítania, ktorým je polnoc z 31. decembra 2020 na piatok 1. januára 2021.
Kto vykonáva sčítanie domov a bytov?
Sčítanie domov a bytov je v roku 2021 bez účasti obyvateľov. Domy a byty sčítajú obce, konkrétne poverené osoby na obci.
V čom bude sčítanie domov a bytov v porovnaní s predchádzajúcimi sčítaniami iné?
Sčítaním domov a bytov budú po prvýkrát v histórii poverené obce SR a prebehne bez účasti obyvateľov. Sčítanie domov a bytov je súčasťou integrovaného sčítania obyvateľov, domov a bytov, čo predstavuje kombináciu existujúcich dostupných administratívnych zdrojov a registrov a údajov získaných z terénu prostredníctvom e-zberu. Sčítanie domov a bytov bude realizované výlučne elektronicky prostredníctvom webovej aplikácie Štatistického úradu SR.
Čo je predmetom sčítania domov a bytov?
Predmetom sčítania domov a bytov sú všetky domy, všetky byty v budovách bez ohľadu na to, či sú obývané alebo neobývané a iné obydlia obývané k rozhodujúcemu okamihu sčítania nachádzajúce sa na území SR.
Sú predmetom sčítania domov a bytov aj apartmány, chalupy a chatky?
Predmetom sčítania domov a bytov sú aj apartmány, chalupy, chatky a všetky ostatné iné obydlia (napríklad garáž, sklad, karavan a pod.) avšak v prípade, ak sú obývané.
Akou formou budú obce zaškolené vzhľadom na súčasnú situáciu COVID 19?
Obce budú zaškolené formou dištančného vzdelávania. Od 18. mája 2020 je k dispozícii e-learningová platforma pre zaškolenie poverených osôb a manažérov poverených osôb pre elektronické sčítanie domov a bytov.
Ako budú financované obce vo vzťahu k sčítaniu domov a bytov?
V súlade s opatrením a podľa metodických pokynov pre financovanie obcí, bude obciam poukázaná dotácia najneskôr do začiatku doby sčítania domov a bytov. Dotácia určená na základe počtu bytov v obci zapísaných v Katastri nehnuteľností k 31. 12. 2019 je navýšená o jednorazovú sumu určenú v závislosti od veľkostnej skupiny obce. Ak sa v obci v priebehu sčítania domov a bytov sčíta viac bytov, ako je zapísaných v Katastri nehnuteľností, rozdiel sa doplatí po skončení doby sčítania v priebehu 1. polroka 2021.
Koľko poverených osôb môže obec určiť?
Počet poverených osôb závisí od vnútornej štruktúry obce a je plne v kompetencii obce. Odráža dĺžku doby sčítania domov a bytov (od 1. júna 2020 do 12. februára 2021) a predpokladaný počet bytov na území danej obce.
Bude mať obec možnosť v čase sčítania zmeniť počet poverených osôb?
Počas celej doby sčítania domov a bytov bude v plnej kompetencii obce meniť počet poverených osôb. Každý zásah do počtu poverených osôb s údajmi o poverenej osobe musí obec bezodkladne hlásiť príslušnému krajskému pracovisku, pod ktorý daná obec spadá.
Môže byť poverenou osobou aj študent, alebo dôchodca?
Rozhodnutie o pridelení poverených osôb, je v plne kompetencii obce.
Aké predpoklady musí mať osoba, ktorá vykonáva rolu poverenej osoby počas sčítania domov a bytov 2021?
Poverená osoba by mala poznať pomery na obci, mať prehľad o obecných evidenciách, materiáloch, databázach alebo systémoch, ktoré sú zdrojom údajov potrebných pri sčítaní domov a bytov a vedieť s nimi pracovať.
Aké povinnosti má manažér poverenej osoby?
Manažér poverenej osoby je povinný dohliadať na celý priebeh elektronického sčítania domov a bytov na území obce. Manažér poverených osôb riadi a monitoruje prácu poverených osôb pri sčítaní domov a bytov. Kontroluje prácu poverenej osoby/poverených osôb, počet sčítaných bytov, počet nesčítaných bytov, počet editovaných bytov a počet zrušených bytov. Nemôže však meniť údaje o domoch a bytoch na území obce, ani ich akýmkoľvek spôsobom importovať do ESDB. Rolu manažéra poverenej osoby môže vykonávať aj starosta obce. Určí sa v tom prípade, ak je v obci viac ako jedna poverená osoba. Ak je v obci jedna poverená osoba, nemá táto funkcia opodstatnenie.
Môže byť poverená osoba zároveň aj manažérom poverenej osoby?
Ak na obci vykonáva sčítanie domov a bytov len jedna osoba, je zbytočné spájať role poverenej osoby a manažéra poverenej osoby, rola manažéra poverenej osoby nebude mať v danom prípade opodstatnenie. Rola manažéra poverenej osoby sa odporúča v prípade väčšieho počtu poverených osôb v obci.
Môže v obci vykonávať sčítanie domov a bytov len jedna poverená osoba bez manažéra poverených osôb?
Pri elektronickom sčítaní domov a bytov nie je povinnosťou obce určiť rolu manažéra poverenej osoby, v prípade ak sčítanie domov a bytov v obci vykonáva iba jedna poverená osoba.F
Bude môcť poverená osoba a manažér poverenej osoby na obci sledovať stav sčítania domov a bytov na jej území?
Áno, na sledovanie stavu sčítania domov a bytov bude slúžiť Monitoring sčítania, ktorý bude umožňovať povereným osobám a manažérom poverených osôb sledovať aktuálny stav sčítania na území ich obce.
Čo má robiť obec ak nemá prístup do Registra adries?
Je potrebné, aby obec kontaktovala konkrétny príslušný Okresný úrad.
Čo bude výsledkom sčítania domov a bytov?
Výsledkom sčítania domov a bytov bude databáza údajov o domoch a o bytoch prepojená s databázou o obyvateľoch a databázou o domácnostiach.