Navigácia

Obsah

ČO JE TO MOKRAĎ A PREČO NÁS MÁ ZAUJÍMAŤ

Typ: ostatné
ČO JE TO MOKRAĎ A PREČO NÁS MÁ ZAUJÍMAŤ 1 Dnes majú svoj deň mokrade a my si ho pripomenieme už túto sobotu v Ekocentre. Čo to však je a prečo je pre planétu tento biotop dôležitý?

Mokraď označuje územie, ktoré je trvalo alebo sezónne zaplavené sladkou či slanou vodou💦. Na Slovensku ich máme niekoľko typov– rieky, lužné lesy, rašeliniská, rybníky a podzemné vody jaskýň. Predstavujú jedinečné prostredie, ktoré poskytuje domov vzácnym živočíchom a rastlinám. V mokradiach nachádzajú svoj domov vtáky ako bocian čierny, orliak morský alebo pŕhľaviarik čiernohlavý, ale aj obojživelníci ako mlok karpatský, ropucha zelená a skokan hnedý. Z rastlín v nich môžeme obdivovať napríklad vzácne druhy barličky prímorskej, tučnice obyčajnej či prvosienky pomúčenej. Ich existenciu na Slovensku aj vo svete ohrozuje hlavne budovanie priehrad, intenzívne poľnohospodárstvo či rozvoj urbanizácie.

☝️Čísla a zaujímavosti o mokradiach:

✅Sú biologicky najrozmanitejšie ekosystémy na planéte, ich ochranou chránime 1/3 ohrozených druhov na svete

✅Patria aj k najproduktívnejším ekosystémom sveta a približne pätina ľudstva je priamo závislá na produkcii potravín z mokradí.

✅Dokážu zadržať 30 % skleníkových plynov, čo je viac ako dažďové pralesy.

✅Zadržiavajú vodu, ktorá sa v nich kumuluje počas dažďov a v čase sucha ju postupne uvoľňujú do okolia. V borovicových lesoch na Záhorí poslúžili aj ako prírodná bariéra proti rozširovaniu požiaru, dokážu spomaliť alebo predísť záplavám tam, kde nie sú žiadúce.

✅Sú významným zdrojom povrchovej aj podzemnej vody, slúžia ako jej zásobáreň.

✅Fungujú ako filtre vody vody - čistia ju, zachytávajú sedimenty aj látky ako fosfor či dusík, absorbujú ťažké kovy.

✅Na Slovensku evidujeme 22 medzinárodne významných lokalít, 72 národne významných mokradí, 467 regionálne významných mokradí a 1050 lokálne významných mokradí.

 

Srdečne vás pozývame v sobotu 4. februára do ekocentra, dozviete sa aj o mokradiach v okolí Stupavy, otvoríte s nami novú výstavu ilustrácií a zistíte, ako nám môžu mokrade pomôcť v boji s klimatickou zmenou.


Vytvorené: 2. 2. 2023
Posledná aktualizácia: 2. 2. 2023 14:59
Autor: Róbert Bubnič