MONITORING POTENCIÁLNYCH LIAHNISK

k V Stupave sa priebežne realizuje monitoring potenciálnych liahnisk komárov v katastri mesta.

Zatiaľ posledný sa uskutočnil 30. mája a sledoval potenciálne liahniská  intraviláne mesta. Sledované boli inundačné (záplavové) územia v úseku medzi hotelom Stupava a rybníkom, popri hlavnej ceste v blízkosti hotela či v parku. Nezabudlo sa ani na potok pri Železničnej ulici popri diaľnici a okolie družstva smerom do Devínskej Novej Vsi. Larvy komárov boli zistené iba v jednom úseku, kde boli odstránené mechanicky. V minulých rokoch bol zistený zvýšený výskyt lariev napríklad v súkromnom rybníku, na ktorý mesto nemá dosah. Preto odporúčame aj obyvateľom sledovať na svojom pozemku rôzne, aj malé, vodné plochy, nádrže, črepníky či sudy, ktoré sa môžu veľmi ľahko stať liahniskom komárov. Rovnako, vzhľadom na blízkosť lesov, sa v prípade trvalejších dažďov môžu objaviť liahniská v dutinách stromov a podobne. Monitoring bude  v intraviláne mesta bude prebiehať aj naďalej a po zistení kalamitného výskytu larválnych štádií komárov Stupava počíta s aplikáciou prípravku BTI prostredníctvom profesionálnej firmy s odbornou spôsobilosťou. Ide o ekologický prostriedok, ktorý ničí larvy komárov a neškodí iným vodným živočíchom, hmyzu, malým zvieratám či ľuďom.

Vytvorené: 1. 6. 2022
Posledná aktualizácia: 1. 6. 2022 15:36