PREDPOKLADANÉ OTVORENIE ŠKÔL K 16.2.2021

PREDPOKLADANÉ OTVORENIE ŠKÔL K 16.2.2021 Dnes dopoludnia zasadal krízový štáb mesta, ktorý sa uzniesol na otváraní škôl k predpokladanému termínu 16.2.2021.

Včera 10.2.2021 vydal Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava nové stanovisko, v ktorom prehodnotil svoje odporúčanie z 5.2.2021. Vo všetkých školách (vrátane materských) na území Bratislavského kraja je potrebné s účinnosťou od 15.2.2021 v plnom rozsahu aplikovať covid automat, podľa ktorého je okres Malacky aktuálne zaradený do bordovej fázy, teda do III. stupňa varovania. V tejto fáze podľa covid automatu platí, že v materských a základných školách na 1. stupni sa vyučuje prezenčne, s testom zamestnancov škôl a jedného zákonného zástupcu podľa uvedenej platnosti (7 dní).

Definitívne rozhodnutie prinesieme v pondelok 15.2.2021 na základe výsledkov testovania zamestnancov a z toho vyplývajúcich možností personálneho obsadenia dotknutých školských zariadení.

K predpokladanému termínu 16.2.2021 by sa v Stupave mali otvoriť:

• materské školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta (MŠ Hviezdoslavova, MŠ J. Kráľa, MŠ Marcheggská, MŠ Ružová)
  • 1. stupeň základnej školy (ZŠ kpt. Nálepku)
  • 1. stupeň základnej umeleckej školy (odbory s individuálnou výučbou)
  • školská jedáleň
  • školský klub detí

Podmienky návratu do škôl:

• deti navštevujúce materskú školu a 1. stupeň základnej školy sa nebudú musieť podrobiť testovaniu (dieťa, ktoré už dovŕšilo 10 rokov a navštevuje 1. stupeň ZŠ, sa kvôli návratu do školy testovať nemusí)
  • jeden zo zákonných zástupcov dieťaťa musí mať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na COVID 19 (nie staršie ako 7 dní) a kópiu takéhoto potvrdenia musí pripojiť k čestnému vyhláseniu o bezinfekčnosti (ak dieťa nastupuje do základnej školy), pri nástupe dieťaťa do materskej školy zákonný zástupca kópiu potvrdenia neodovzdáva, ale je potrebné mať potvrdenie k nahliadnutiu
  • preukázať sa negatívnym výsledkom testu budú musieť aj všetci pedagogickí zamestnanci, ktorí budú vyučovať prezenčne a ostatný personál, ktorý bude prítomný na pracovisku

Nechcem sa ako zákonný zástupca dieťaťa testovať:

• dieťa bude pokračovať dištančnou formou vzdelávania (bude však dostávať len zadania úloh, resp. nové učivo, nebude v online kontakte s učiteľom)
  • dieťa bude mať absencie ospravedlnené
  • zákonnému zástupcovi dieťaťa zanikne (nevznikne) nárok na vyplácanie pandemického ošetrovného (OČR)

Prezenčná forma výučby bude v ďalších dňoch po otvorení školských zariadení závisieť od niekoľkých faktorov – zaradenia okresu Malacky do farebnej fázy v covid automate či rozhodnutia RÚVZ BA, ak by sa v škole počas prezenčnej výučby potvrdil výskyt koronavírusu (RÚVZ BA môže v rámci karanténnych opatrení uzavrieť triedu/y, školu).

Našou prioritou je bezpečný návrat detí do škôl, zároveň je však rovnako dôležité vytvoriť bezpečné pracovné prostredie aj pre zamestnancov školských zariadení, keďže mnohí z nich sú zaradení v rizikovej skupine.

Z tohto dôvodu si dovoľujeme apelovať na zodpovednosť v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Prosíme, sledujte zdravotný stav svojho dieťaťa. V prípade príznakov prechladnutia, bolesti hrdla, zvýšenej teploty alebo kašľa ho neumiestňujte do školského zariadenia. Školy dbajú o sprísnené hygienické opatrenia, aby sa stali bezpečným prostredím pre všetkých.

Ďakujeme.

Ilustračná fotografia: Alexandra_Koch, pixabay